25 tipů na snadnou redukci odpadu

Čtete už nějakou dobu o Zero Waste a nevíte, jak to uchopit? Chcete produkovat méně odpadu? Nebo se vám jednoduše nechce tak často vynášet koš? Začít žít jinak je jednoduché.

Posted by Martina on March 9, 2017

Když někomu povím, že redukuji odpad ve své domácnosti, představí si hodiny příprav tašek a skleniček na nakupování, hodiny strávené v kuchyni u plotny a u trouby, hodiny strávené vybíráním vhodného oblečení v second handu nebo hodiny hledání bezobalových obchodů. Redukovat odpad můžete ale i vy, už dnes, a snadno, i bez zdlouhavých příprav.

Zero waste guru Bea Johnson shrnuje svou filosofií do 5 R: refuse (odmítněte), reduce (redukujte), reuse (použijte znova), recycle (recyklujte) a rot (kompostujte).

Odmítejte

1. Odmítněte nežádanou reklamu. Teď nemám na mysli vaši e-mailovou schránku, ale tu fyzickou, poštovní. Napište si ceduli, že si nepřejete dostávat reklamní tiskoviny. Odhlašte si předplatné časopisu. V době internetu, digitálních čteček a elektronických knih můžeme šetřit lesy více než kdy jindy.

2. Odmítněte zbytečné tašky, které vám (zatím) nabízejí při každém nákupu. Obyčejnou látkovou tašku seženete už za pár korun, ale můžete si připlatit a koupit tašku z bio bavlny anebo ze lnu a bavlny.

3. Odmítněte zbytečná balení. Namísto balených brambor (či jiné ovoce a zeleniny) kupte brambory po kusech, do vlastního pytlíku.

4. Odmítněte tzv. rychlou módu. Nekupujte si oblečení, které si oblečete na sebe jen párkrát anebo brzy vyjde z módy. Kupujte kvalitní oblečení, které využijete denně.

5. Odmítněte nové oblečení, obzvláště u dětí. Malé děti (a hlavně miminka) módu neřeší a své modely nosí často jen pár týdnů. Vyberte přátelům s dětmi jako dárek k narození miminka pěkný kousek z bazaru. Sdílejte dětské oblečení mezi více maminkami.

6. Odmítněte věci na jedno použití. Nekupujte kávu s sebou do papírového hrnku. Neobjednávejte jídlo z restaurace v plastových obalech. Přijďte s vlastním nádobím. Neberte si v restauraci brčko. Sdělte obsluze, že kávu nesladíte, aby vám nenosila zbytečný cukr.

7. Odmítněte materiální dary. Dostáváte k narozeninám hromadu nesmyslných předmětů? Sdělte svým přátelům, že o ně nestojíte. Nechtěné dary vraťte.

Redukujte

8. Dáváte přednost kvalitní kávě z kavárny? Vezměte si s sebou vlastní termohrnek.

9. Máte rádi namletou kávu? Rádi pijete sypané čaje? Vezměte si na ně vlastní krabičku a nechtějte nový sáček.

10. Vezměte si s sebou na nákup lístek, kde máte z domova zapsáno vše, co potřebujete koupit. Nebudete tak podléhat slevovým akcím a kupovat to, co ve skutečnosti nechcete. Ve skutečnosti ušetříte víc!

11. Redukujte vaši domácnost a zorganizujte si ji. Přebytečné oblečení, drogerii či nádobí odneste na charitu.

12. Sdílejte elektronická zařízení v domácnosti. Využijte zbylého času ke společně tráveným činnostem jako jsou procházky v přírodě (zkuste třeba geocaching), hraní společenských her či prosté povídání.

13. Nakupujte ve velkém. Potraviny, které vydrží dlouho a kupujete je často, nemusíte kupovat po malých baleních. Kupte raději jedno velké.

14. Nakupujte se s kamarády dohromady. Udělejte hromadnou objednávku na e-shopu (a ušetřete tak nejen obaly, ale i poštovné) nebo nakupte společně větší balení sypkých potravin a rozdělte si je.

Použijte znova

15. Jednorázové věci nahraďte těmi znovupoužitelnými. Pořiďte si látkové kapesníčky, bambusový kartáček. Ženy ocení menstruační kalíček s látkovými slipovými vložkami.

16. Dostáváte krásně zabalené dárky? Nechte si balící papír a použijte jej znovu při balení dárků pro někoho jiného. Obdarovávají vás dárkovými taškami? Použijte je znovu a předejte je dál.

17. Použijte znova staré obálky od dopisů. Krabice od balíků a elektronických zařízení nevyhazujte, použijte je při balení balíčků, které posíláte vy. Jako výplňový materiál poslouží staré noviny nebo obsah vašeho tříděného odpadu s papírem.

Recyklujte

18. Veškeré nadbytečné oblečení, drogerii, nábytek, knihy či nádobí odneste tam, kde je mohou znova využít. Zeptejte se svých blízkých, najděte charitu v okolí, podívejte se, kde probíhá sběr obnošeného šatstva, nebo zaneste věci do sběrny. Můžete využít i internetových stránek jako je Nevyhazujto, letgo anebo lokálních skupinek na Facebooku.

19. Udělejte si vlastní bazárek s oblečením či domácími potřebami pro své blízké anebo se zúčastněte bazaru či blešího trhu ve vašem městě.

20. Pokud máte rádi domácí práce a šijete, háčkujete nebo pletete, využijte látkové odřezky jako výplň látkových, háčkovaných nebo pletených hraček pro děti.

21. Než vyhodíte plastová víčka do tříděného odpadu, vyrobte z nich hračky pro děti.

22. Šlupky z kořenové zeleniny nevyhazujte, ale udělejte kořenový vývar, který lze použít k chutnějším omáčkám. Využívejte zeleninu celou, od kořene až po listy.

23. Rozdělte si koše a třiďte veškerý odpad, který se vám do domácnosti dostane. Nebojte se dát stranou i nebezpečný odpad nebo kovy. Najděte si sběrné místo ve vašem okolí, které tyto odpady převezme.

Kompostujte

24. Zřiďte si kompost nebo zažádejte o popelnici na bioodpad a veškeré rostlinné produkty vyhazujte tam.

A já přidávám důležitý bod navíc:

Nenechte si to pro sebe

25. Řekněte svým kamarádům o cestě, na kterou jste se vydali. Ukažte svým blízkým, jak je to jednoduché a inspirujte je, ať se do toho pustí s vámi. Sdílejte tuto stránku.

ZDROJ www.reduca.cz/blog/25-tipu-na-snadnou-redukci-odpadu